In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Results

This section gives results from competitions that Mount Pleasant teams/individuals were involved in:


Home Internationals in Cardiff

Well done to the Mount Pleasant Ladies who played on the Irish over 35s team in the recent Home Internationals in Cardiff.
Three ladies from Mount Pleasant were on the team: Bernie Geoghegan, Joan Gorham, and Sharon Robinson.

thumb_O35s


 Mount Pleasant Club Championships 2010

Ladies Final: Griffin Gillanders beat Bernie Geoghegan
Ladies Plate: Claire Bergin beat Mary Keyes
Men's A Final: Dan Zilic beat Aidan Coppinger
Men's A Plate: Peter Birch beat Rustom Manecksha
Men's B Final: Jimmy Carroll beat Tom Sexton
Men's B Plate: Gavin Murphy beat Kerry Dunne
Men's C Final: Nikita Gilevskiy beat Donal Donnelly
Men's C Plate: Philip Jones beat Neil Kelly


Leinster Cup 2010

Congratulations to the Mount Pleasant ladies division 1 team on winning the Cup.

Team: Joan Gorham, Ciara Davey, Fionnula Ryan, and Claire Bergin.


Leinster League 2010

Congratulations to the Mount Pleasant ladies division 2 team on winning the league.

Also, well done to Joan Gorham on winning the division 1 individual league.


Mount Pleasant Open - Jan 2010  

Finals:

Ladies B – Joan Gorham (Mount Pleasant) 3-2 Sarah Corcoran

Ladies B Plate – Sharon Robinson (Mount Pleasant) 3-0 Ciara Davey (Mount Pleasant)

(Full listing of results from the MP Open can be viewed on selecting 'Open' from the squash menu)


Old Belvedere Championship and Handicap Tournament - Jan 2010

CHAMPIONSHIP SECTION :
The Championship was won by David Cassidy (Mount Pleasant) – who beat Michael Conroy 3/1 in the Final.

LADIES HANDICAP SECTION :
The Plate Final was won by Ciara Davey (Mount Pleasant) who beat Jackie Moulton 3/1. The Main Competition Final was won by Claire Bergin (Mount Pleasant) who beat Joanna Hussey 3/0.


LEINSTER SQUASH SENIOR CLOSED CHAMPIONSHIPS 2010 

SUTTON LTC - Finals

Mens “A” Plate; Seamus Harmon 3 Aidan Coppinger (Mount Pleasant) 2

Ladies “A” Plate; Elaine Ware 3 Ciara Davey (Mount Pleasant) 0


 

Leinster League 2009

  Winners Runner Up
Mens Premier FITZWILLIAM A FITZWILLIAM B
Mens Div 1 FITZWILLIAM WESTWOOD
Mens Div 2 CURRAGH MT PLEASANT
Mens Div 3 LEINSTER OLD BELVEDERE
Mens Div 4 MT PLEASANT SUTTON
Mens Div 5 MT PLEASANT SUTTON
Mens Div 6 BALLYRAGGET TOTAL FITNESS SANDYFORD
Ladies Premier FITZWILLIAM A WESTWOOD A
Ladies Div 1 TOTAL FITNESS MALAHIDE TRINITY
Ladies Div 2 OLD BELVEDERE SANDYCOVE
Ladies Premier Individual JENNIFER DILLON CLAIRE O’BRIEN